Архів блогу

понеділок, 31 жовтня 2016 р.

Зарплати освітян: Чи мають право педагогічні та науково-педагогічні працівники на виплату допомоги на оздоровлення?

Оздоровлення педпрацівників гарантовано державоюРезультат пошуку зображень за запитом "Оздоровлення педпрацівників гарантовано державою"

Оздоровлення педпрацівників гарантовано державою


Результат пошуку зображень за запитом "смайлики українськї"Результат пошуку зображень за запитом "смайлики українськї"
Згідно зі ч. 1 ст. 57 Закону України «Про освіту» держава гарантує виплату педагогічним і науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення у розмірі місячного посадового окладу (ставки заробітної плати) при наданні щорічної відпустки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2001 р. №78 «Про реалізацію окремих положень частини першої статті 57 Закону України «Про освіту», частини першої статті 25 Закону України «Про загальну середню освіту», частини другої статті 18 та частини першої статті 22 Закону України «Про позашкільну освіту» запроваджено починаючи з 1 січня 2001 року виплату допомоги на оздоровлення.
Пунктом 8.3.1. Галузевої угоди між Міністерством освіти і науки, молоді та спорту України та ЦК Профспілки працівників освіти і науки України на 2011-2015 роки (продовжує діяти до укладення нової угоди) рекомендовано керівникам закладів та установ освіти і науки забезпечити надання відповідно до ст. 57 Закону України «Про освіту» педагогічним працівникам, у тому числі вищих навчальних закладів ІІІ-ІV рівнів акредитації, науково-педагогічним працівникам допомоги на оздоровлення при наданні щорічних відпусток у розмірі одного посадового окладу.
Допомога на оздоровлення виплачується педагогічним або науково-педагогічним працівникам за основним місцем роботи при наданні чергових відпусток згідно з графіком відпусток незалежно від тижневого (річного) навчального навантаження або обсягу роботи, що виконується.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про відпустки», постанови Кабінету Міністрів України від 14 квітня 1997 року №346 педагогічним, науково-педагогічним працівникам щорічна основна відпустка тривалістю до 56 календарних днів надається у період літніх канікул незалежно від часу прийняття їх на роботу.
Графік надання відпусток затверджується власником установи або уповноваженим ним органом за погодженням з виборним профспілковим органом. При складанні графіку відпусток враховуються можливості проведення регулярних консультацій для учнів, складання іспитів якими перенесено на осінь.
У разі необхідності санаторно-курортного лікування щорічна основна відпустка або її частина може надаватися протягом навчального року, якщо це передбачено колективним договором.
Педагогічний працівник має право поділити щорічну відпустку на частини будь-якої тривалості, за умови що основна частина становитиме не менше 14 календарних днів. Відповідно, допомога на оздоровлення надається один раз до будь-якої частини щорічної основної відпустки.
Особам, які працюють в установі на умовах неповного робочого часу, у тому числі особам, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, надається щорічна основна відпустка повної тривалості.
Працівникам, яким при звільненні виплачується компенсація за невикористану відпустку, виплата грошової допомоги на оздоровлення не здійснюється.
Подання працівником заяви на виплату допомоги на оздоровлення не обов’язкове, оскільки її виплата передбачена законом.
Допомогу на оздоровлення іншим працівникам установ та закладів освіти, які не обіймають посади педагогічних або науково-педагогічних працівників, мають право надавати керівники бюджетних установ, закладів та організацій в межах фонду заробітної плати, затвердженого в кошторисах доходів і видатків, в сумі не більше ніж один посадовий оклад на рік ( п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 р. №1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери»; п. 4 пп. 5 наказу Міністерства освіти і науки України від 26.09.2005 №557 «Про впорядкування умов оплати праці та затвердження схем тарифних розрядів працівників навчальних закладів, установ освіти та наукових установ»).

ВОДОГРАЙ: 3 ФРАЗИ, ЯКІ ШВИДКО НЕЙТРАЛІЗУЮТЬ БУДЬ-ЯКУ ПРЕТЕНЗІЮ

ВОДОГРАЙ: 3 ФРАЗИ, ЯКІ ШВИДКО НЕЙТРАЛІЗУЮТЬ БУДЬ-ЯКУ ПРЕТЕНЗІЮ

3 ФРАЗИ, ЯКІ ШВИДКО НЕЙТРАЛІЗУЮТЬ БУДЬ-ЯКУ ПРЕТЕНЗІЮ



критика
Буває, що почуття образи нас буквально переповнює. Що ж робити в такій ситуації? Чи можна таки отримати користь з такої критики? Можна! Якщо використовувати одну чарівну формулу, яка нейтралізує будь-яку претензію.
 Цю чарівну формулу описала в своїй книзі "Успіх - справа особиста" психолог Марина Мелія. Звучить вона так: "так - але - давайте...".
cluber.com.ua
Результат пошуку зображень за запитом "Крок перший. Скажімо: "Так!""

Крок перший. Скажімо: "Так!"

Коли ми чуємо претензію у свій бік, в якій би формі вона не прозвучала, потрібно, перш за все, впоратися з першою емоційною реакцією і визнати за іншою людиною право на цю претензію, на її власну думку.


Зі свого досвіду ми знаємо, що зважитися висловити претензію не так вже й просто. Якщо хтось зібрався з духом і сказав нам про те, що йому не подобається, отже, він налаштований на діалог та серйозно ставиться і особисто до нас, і до перспектив нашого співробітництва. У такій поведінці набагато більше відвертості й зацікавленості, ніж в мовчанні та похвалі. Адже той, кому немає діла до нас і наших проблем, не буде в них розбиратися, скоріше формально похвалить чи просто мовчатиме. А бажання проводити "роботу над помилками", навпаки, говорить про небайдуже ставлення до того, що ми робимо і до нас самих.
Тому варто сприймати висловлений негатив серйозно, проявляючи готовність слухати і обговорювати. Можна навіть на бік цієї людини, погодитися з нею: "Так, це важливе питання". Адже коли людина висловлює претензію, вона очікує отримати відсіч - така наша природа. Але коли замість напруженого опору вона чує "дякую", то опиняється в стані "позитивної розгубленості". Зникають тривога і напруга, які були у нього в момент висловлення претензії, і з'являється можливість вести спокійний, ґрунтовний діалог - по суті.
Припустимо, нам дорікають в поганій роботі підлеглих. Що можна сказати в цьому випадку? "Шкода, що Ви незадоволені роботою наших співробітників. Дякую, що повідомили про це, для мене це дуже важливо", - тим самим ми даємо зрозуміти, що почули людину, приймаємо її невдоволення як факт і показуємо, що зацікавлені в подальшому проясненні ситуації.
При цьому наша зацікавленість не повинна бути показною. Ті ж слова, але з іншим психологічним підтекстом - коли ми насправді не допускаємо у свій бік жодних претензій, а лише формально з ними погоджуємося і говоримо правильні фрази - можуть бути сприйняті навіть як знущання.
Сказавши у відповідь на претензію "Так!", далі ми готові з'ясовувати, що саме сталося: "Я був би вдячний, якби Ви пояснили, що сталося". Ми починаємо говорити більш конкретно і вступаємо в реальний діалог.

Крок другий. "Але..."

Результат пошуку зображень за запитом "Крок другий. "Але...""
Коли ми зрозуміли думку іншої людини, саме час повернутися до власної. Не завжди претензії збігаються з нашим розумінням ситуації. Тому важливо висловити свою позицію, навести аргументи і контраргументи. Але це повинна бути об'єктивна інформація, а не спроба себе виправдати. Так наш співрозмовник побачить, що ми намагаємося розібратися в тому, що сталося: "Так, я розумію, Вам довелося чекати. Але згідно із затвердженим регламентом заповнення цього документа вимагає певного часу. Це обов'язкова вимога, якої ми повинні дотримуватися...»


Насправді люди готові прийняти багато "накладок" і "неточностей", якщо їм шанобливо пояснити причини того, що сталося, і винести на обговорення важливі факти. Це дозволить людині по-новому поглянути на ситуацію і врахувати нашу думку.
Наше "але" допомагає нам не скочуватися до позиції "чего бажаєте". Навіть визнаючи право іншої людини висловити претензію, ми не зобов'язані "тягти на собі осла", якщо вважаємо, що цього робити не варто.

Результат пошуку зображень за запитом "Крок третій. "Давайте..."" Крок третій. "Давайте..."

Коли ми вислухали претензію і висловили свою аргументовану позицію, важливо "прийти до спільного знаменника" і спробувати прийняти спільне рішення. Щоб людина зрозуміла, що ми з ним "на одному боці барикад", потрібно вносити конкретні, конструктивні пропозиції: "Якщо Вам це зручно, наші співробітники будуть заздалегідь інформувати Вас про те, які документи потрібно підготувати..."
Якщо ми відповідаємо на претензію в такій послідовності "Так - але - давайте..." - то негативний зворотний зв'язок працюватиме на нас і допоможе нам не тільки дізнатися багато корисного і скорегувати щось у своїй роботі, а й поліпшити відносини з іншою людиною.

Право на помилку

Зрозуміло, що вислуховувати претензії непросто, а ще складніше робити це з користю для себе. Деякі люди навіть незначну претензію сприймають як привід для розриву відносин, будь-який негатив у свій бік - як образу. Але чим більше людина розвинена, тим більше вона допускає різних думок про себе та свою діяльність. Вона розуміє, що може помилятися. 


Визнавши за собою право на помилки, ми не витрачаємо енергію на те, щоби приховувати їх від себе та інших. І чим менше ми боїмося помилитися, тим менше відчуваємо напругу, тим більше у нас шансів на успіх. Якщо ми відкриті до можливої ​​критики щодо себе, то розширюємо коло корисної інформації і людей, від яких вона надходить, а отже і свої можливості рухатися далі та розвиватися.


Джерело: (via)  фрази, які швидко нейтралізують будь-яку претензію

ВОДОГРАЙ: ВИХОДИТЬ КИШЕНЬКОВИЙ ПІДРУЧНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З КАРТИНКАМИ

ВОДОГРАЙ: ВИХОДИТЬ КИШЕНЬКОВИЙ ПІДРУЧНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З КАРТИНКАМИ

ВИХОДИТЬ КИШЕНЬКОВИЙ ПІДРУЧНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З КАРТИНКАМИ

ВИХОДИТЬ КИШЕНЬКОВИЙ ПІДРУЧНИК УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ З КАРТИНКАМИ

Наприкінці жовтня видавництво #книголав випустить книжку "100 експрес-уроків української". Її автором став доцент Київського університету імені Бориса Грінченкалауреат премії "Вчитель року" Олександр Авраменко.
cultprostir.ua
"Створюючи це видання, я мав задум у легкій і цікавій формі розповісти про поширені помилки як у приватному спілкуванні, так і в офіційному", – каже Олександр.
cultprostir.ua
Видавці називають цю книгу "кишеньковим посібником" і зазначають, що вона призначена для широкого кола читачів. До видання увійшло 100 уроків, де розкриваються найбільш поширені помилки в сучасній українській мові. Вони стосуються здебільшого калькування з російської мови і стилістичного вживання слів. Кожен урок ілюстрований малюнками, які створила львівська художниця Наталка Гайда.

Джерело: cultprostir.ua  http://www.uamodna.com/images/logo.png

четвер, 27 жовтня 2016 р.

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Реєструйтеся на вебінар вже зараз!

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Реєструйтеся на вебінар вже зараз!: Осінній інтернет-марафон  від Видавничої групи Основа.   Неординарні теми , нетривіальний підхід, харизматичні спікери, неповтор...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017: Календар проведення ЗНО 2017 Міністерством освіти і науки України оприлюднено наказ МОН України від 31.08.2016 № 1055  «Про затвердженн...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017. ПЕРЕЛІК ПРЕДМЕТІВ.

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017. ПЕРЕЛІК ПРЕДМЕТІВ.: МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ НАКАЗ 27.07.2016  № 889 Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 09 серпня 201...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017. ПІДГОТОВКА.

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": УВАГА! ЗНО - 2017. ПІДГОТОВКА.: Підготовка до ЗНО - 2017.

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Методи викладання: як стати ефективним учителем (з...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Методи викладання: як стати ефективним учителем (з...: Новий звіт Саттон Траст (Sutton Trust improving social mobility through education – провідна організація Великої Британії, що займається ...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Етика у класі: про що треба знати вчителю (за мате...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Етика у класі: про що треба знати вчителю (за мате...: Етика та мораль часто асоціюються з релігійним вихованням, однак школи також можуть давати учням важливі уроки осмислення етичної поведі...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Сім платформ для створення тестів (за матеріалами ...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Сім платформ для створення тестів (за матеріалами ...: Без тестів сьогодні не обходиться жоден викладач, будь то шкільний вчитель чи професор багатотисячного онлайн-курсу. Вибір варіанту з дек...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Скрайбінг — новітня техніка презентації (за матері...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Скрайбінг — новітня техніка презентації (за матері...: Скрайбінг… Скрайбер… На перший погляд, новоутворений неологізм… Та насправді з цим поняттям ми знайомі з дитинства. Адже колись ми всі б...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Міжнародний чемпіонат комп'ютерних талантів «Золот...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Міжнародний чемпіонат комп'ютерних талантів «Золот...: Міжнародний чемпіонат комп'ютерних талантів «Золотий Байт» заснований Комп'ютерної Академією ШАГ в 2008 році. Конкурс орієнт...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей": Перш ніж покласти олівець в коробку майстер відкл...

методичний портал ДНЗ "Запорізький правобережний професійний ліцей":
Перш ніж покласти олівець в коробку майстер відкл...
: Перш ніж покласти олівець в коробку майстер відклав його на сторону. «Є 5 речей, які ти повинен знати, - сказав він олівцю, - перш ніж...

Підтримайте проект "ЗДОРОВ'Я - ЦЕ НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ" (проект "Громадський бюджет")

Підтримайте проект школи!
МОЄ ОСОБИСТЕ ПРОХАННЯ: Підтримайте проект школи! Голосування тільки до 30 жовтня!
 ПОДІЛІТЬСЯ З ДРУЗЯМИ! 
Вдячна за розуміння і підтримку. Цвітана Мелах
Цвітана Мелах
  • ШАНОВНІ ЗАПОРІЖЦІ І НЕ ТІЛЬКИ! ПІДТРИМАЙТЕ проект "ЗДОРОВ'Я - ЦЕ НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ"
    Голосування проходить тільки до 30 жовтня 2016 року!
    Школа за підтримку проекта "ЗДОРОВ'Я - ЦЕ НАЙБІЛЬШИЙ СКАРБ"

    ------------1Запорожці отримали можливість самі запропонувати для реалізації за рахунок коштів міського бюджету проект, спрямований на поліпшення зовнішнього вигляду Запоріжжя, умов проживання в місті і так далі. Для цього, в рамках «Громадського бюджету» на реалізацію проектів у 2017 році передбачається направити 5 млн грн.
    Кращі проекти визначать самі городяни, голосування стартувало з 1 жовтня. Воно повинно було завершитися в жовтні. Однак на черговій сесії депутати міської ради винесли рішення продовжити термін голосування за внесені проекти, щоб запорожці мали більше часу для ознайомлення з проектами та голосування за них.
    З відібраними для голосування проектами можна ознайомитися на офіційному порталі Запорізької міської влади (www.meriazp.gov.ua) в розділі «Громадський бюджет». Проголосувати за вподобаний проект можна буде в пунктах голосування і на офіційному порталі Запорізької міської влади (www.meriazp.gov.ua) в розділі «Громадський бюджет».
    До фінального голосування допущений проект "Здоров'я -http://asiasport.kz/d/495373/d/%D0%B1%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BF%D0%BB%D0%BE%D1%89%D0%B0%D0%B4%D0%BA%D0%B0_%D0%B8_%D1%82%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%81%D0%BD%D1%8B%D0%B9_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D1%82_%D0%B2_%D0%A2%D0%A0%D0%9A_%D0%90%D0%BA%D1%82%D0%B0%D1%83.JPG.jpg це Найбільший скарб" http://gb.meriazp.gov.ua/uk/budgets/zdorov-ya-tse-najbil-shyj-skarb, який передбачає будівництво на пустирі за будинками по вулиці Автозаводській-50 і 50а (з боку парку) футбольної, баскетбольної площадки, бігової доріжки і установку тенісних столів. Щоб на реалізацію проекту виділили гроші, потрібно набрати якомога більше голосів, тому що в конкурсі беруть участь і інші проекти. У разі перемоги цей проект буде профінансований за кошти Запорізького міського бюджету в рамках програми "Громадський бюджет" в 2017 році.
    На сьогоднішній день однією з болючіших проблем сучасних дітей є сидячі розваги - перегляд телепередач, комп’ютерні ігри і як наслідок - цілий букет хвороб. Всі батьки хотіли б бачити своїх дітей гармонійно розвиненими, сильнішими і спритними, а головне - здоровими. Тому створення спортивного майданчика для найпопулярніших спортивних ігр спонукатиме дітей та підлітків, а можливо в вільний час і їх батьків Південного мікрорайону до занять спортом заради власного задоволення та здоров’я.
    Тому просимо всіх жителів Південного мікрорайону максимально поширити цю інформацію серед сусідів по будинку, зареєструватися на сайті  http://gb.meriazp.gov.ua/uk/login  і проголосувати в підтримку нашого спільного проекту  http://gb.meriazp.gov.ua/uk/budgets/zdorov-ya-tse-najbil-shyj-skarb благоустрою багатопрофільної спортивного майданчика!
    Голосування проходить тільки до 30 жовтня 2016 року!
    http://ukrstroy.net/uploads/goods/1/19639.jpg

субота, 22 жовтня 2016 р.

ДОРОГА ДО РАЮ, або Навіщо Смерті коса



Результат пошуку зображень за запитом "Навіщо Смерті коса"Навіщо Смерті коса




Результат пошуку зображень за запитом "коваль малюнки"
— Ви — коваль?
Голос за спиною пролунав так несподівано, що Василь аж здригнувся. До того ж він не чув, щоб двері до майстерні відчинялися і хтось заходив усередину.
— А стукати не пробували? — грубо відповів він, дещо розсердившись і на себе, і на моторного клієнта.
— Стукати? Хм… Не пробувала, — відповів голос.
Василь схопив зі столу дрантя і, витираючи натруджені руки, повільно обернувся, прокручуючи в голові відповідь, яку він зараз збирався видати в обличчя цього незнайомця. Але слова так і залишилися десь у його голові, тому що перед ним стояв вельми незвичайний клієнт.
— Ви не могли б виправити мені косу? — жіночим, але хриплуватим голосом запитала гостя.
— Все, так? Кінець? — Відкинувши ганчірку кудись у кут, зітхнув коваль.
— Ще не все, але набагато гірше, ніж раніше, — відповіла Смерть.

— Логічно, — погодився Василь, — не посперечаєшся. Що мені тепер потрібно робити?
— Виправити косу, — терпляче повторила Смерть.
— А потім?
— А потім наточити, якщо це можливо.
Василь кинув погляд на косу. І справді, на лезі були помітні кілька вищербин, та й саме лезо вже пішло хвилею.
Результат пошуку зображень за запитом "чоловік і смерть"
— Це зрозуміло, — кивнув він, — а мені-то що робити? Молитися або речі збирати? Я просто вперше, так би мовити…
— А-а-а… Ви про це, — плечі Смерті затряслися в беззвучному сміхові. — Ні, я не за вами. Мені просто косу потрібно підправити. Зможете?
— Так я не помер? — непомітно обмацуючи себе, запитав коваль.
— Вам видніше. Як ви почуваєтеся?
— Та ніби нормально.
— Нема нудоти, запаморочення, болю?
— Н-н-ні, — прислухаючись до своїх внутрішніх відчуттів, невпевнено сказав коваль.
Результат пошуку зображень за запитом "коваль і смерть"
— У такому разі, Вам нема про що турбуватися, — відповіла Смерть і простягнула йому косу.
Взявши її в моментально задерев’янілі руки, Василь почав оглядати її з різних сторін. Справ там було на півгодини, але усвідомлення того, хто буде сидіти за спиною і чекати закінчення роботи, автоматично продовжує термін щонайменше на кілька годин.
Переступаючи ватяними ногами, коваль підійшов до ковадла і взяв до рук молотка.
— Ви це… Сідайте. Не будете ж Ви стояти?! — вклавши у голос усю свою гостинність і доброзичливість, запропонував Василь.
Смерть кивнула й сіла на лавку, спершись спиною на стіну.
***
Робота закінчувалась. Випрямивши лезо, наскільки це було можливо, коваль подивився на свою гостю.
— Ви мене вибачте за відвертість, але я просто не можу повірити в те, що тримаю в руках предмет, за допомогою якого було угроблено стільки життів! Жодна зброя в світі не зможе зрівнятися з ним. Це воістину неймовірно.
Смерть, яка сиділа на лавці в невимушеній позі йі розглядала інтер’єр майстерні, якось помітно напружилася. Темний овал каптура повільно повернувся у бік коваля.
— Що Ви сказали? — тихо промовила вона.
— Я сказав, що мені не віриться в те, що тримаю в руках зброю, яка…
— Зброя? Ви сказали зброя?
— Може я не так висловився, просто…
Василь не встиг договорити. Смерть, блискавичним рухом схопившись з місця, за мить опинилася просто перед обличчям коваля. Краї каптура легко тремтіли.
— Як ти думаєш, скільки людей я вбила? — Прошипіла вона крізь зуби.
— Я… Я не знаю, — похнюпившись, вичавив із себе Василь.
— Відповідай! — Смерть схопила його за підборіддя і підвела голову вгору, — скільки?
— Н-не знаю…
— Скільки? — викрикнула вона просто в обличчя коваля.
— Та звідки я знаю, скільки їх було? — намагаючись відвести погляд, не своїм голосом пискнув коваль.
Смерть відпустила його підборіддя й на кілька секунд замовкла. Потім, згорбившись, вона повернулася до лавки і, важко зітхнувши, сіла.
— То ти не знаєш, скільки їх було? — тихо промовила вона і, не дочекавшись відповіді, продовжила. — А що, як я скажу тобі, що я ніколи, чуєш? — ніколи не вбила жодної людини! Що ти на це скажеш?
— Але… А як же?…
Результат пошуку зображень за запитом "коваль і смерть"
— Я ніколи не вбивала людей. Навіщо мені це, якщо ви самі прекрасно справляєтеся з цією місією? Ви самі вбиваєте один одного. Ви! Ви можете вбити заради папірців, заради вашої злості й ненависті, ви навіть можете вбити просто так, заради розваги. А коли вам стає цього мало, ви влаштовуєте війни і вбиваєте один одного сотнями й тисячами. Вам просто це подобається. Ви залежні від чужої крові. І знаєш, що найнеприємніше в усьому цьому? Ви не можете собі в цьому зізнатися! Вам простіше звинуватити в усьому мене, — вона ненадовго замовкла. — Ти знаєш, якою я була раніше? Я була красивою дівчиною, я квітами зустрічала душі людей і проводжала їх до того місця, де їм судилося бути. Я всміхалася їм і допомагала забути про те, що з ними сталося. Це було дуже давно… Подивися, що зі мною стало!
Останні слова вона викрикнула і, схопившись із лави, скинула з голови каптура.
Перед очима Василя постало, помережане зморшками, обличчя глибокої старості. Рідке сиве волосся висіло поплутаними пасмами, куточки потрісканих губ були неприродно опущені вниз, оголюючи нижні зуби, що кривими осколками визирали з‑під губи. Але найстрашнішими були очі. Абсолютно вицвілі очі, без будь-якого виразу, втупилися в коваля.
— Подивися, на кого я перетворилася! А знаєш чому? — вона зробила крок до Василя.

— Ні, — зіщулившись під її пильним поглядом, хитнув він головою.
— Звісно ж не знаєш, — посміхнулася вона. — Це ви зробили мене такою! Я бачила, як мати вбиває своїх дітей; я бачила, як брат вбиває брата; я бачила, як людина за один день може вбити сто, двісті, триста інших людей! Я ридала, дивлячись на це, я вила від нерозуміння, від неможливості того, що відбувається, я кричала від жаху…
Очі Смерті заблищали.
— Я поміняла своє прекрасне плаття на цей чорний одяг, щоб на ньому не було видно крові людей, яких я проводжала. Я надягла каптур, аби люди не бачили моїх сліз. Я більше не дарую їм квітів. Ви перетворили мене на монстра. А потім звинуватили мене в усіх гріхах. Звісно, це ж так просто… — вона дивилася на коваля уважним поглядом. — Я проводжаю вас, я показую дорогу, я не вбиваю людей… Віддай мені мою косу, дурень!

    Вирвавши з рук коваля своє знаряддя, Смерть повернулась і попрямувала до виходу з майстерні.
— Можна одне питання? — почулося ззаду.
— Ти хочеш запитати, навіщо мені тоді потрібна коса? — зупинившись біля відчинених дверей, але не обертаючись, запитала вона.
— Так.
— Дорога до Раю… Вона вже давно заросла травою. 
За матеріалами: Бджола  


Джерело: CREDO