Архів блогу

понеділок, 29 лютого 2016 р.

Премія за дотримання безпеки праці

Історія про мурашку

ЯК АКТИВІЗУВАТИ РОБОТУ З ЕЛЕКТРОНКОЮ, ЩОБ не витрачати час?

ЦІКАВИЙ ФАКТ

Фотография

ЦІКАВИЙ ФАКТ

Фотография

А ВИ ЗНАЛИ?

Фотография

Мудро

Фотография

Золота порада

Фотография

А ВИ ЗНАЛИ?

Фотография
Фотография

!!!

Фотография
Фотография

А ВИ ЗНАЛИ?

Фотография
Фотография
Фотография

Блог викладача хімії та біології Павленко Олени ДНЗ "Запорізький ПМЛ": Іван Примаченко про можливості онлайн-освіти в Укр...

Блог викладача хімії та біології Павленко Олени ДНЗ "Запорізький ПМЛ": Іван Примаченко про можливості онлайн-освіти в Укр...

Блог викладача хімії та біології Павленко Олени ДНЗ "Запорізький ПМЛ": Масові відкриті онлайн-курси – підручники майбутнь...

Блог викладача хімії та біології Павленко Олени ДНЗ "Запорізький ПМЛ": Масові відкриті онлайн-курси – підручники майбутнь...: Масові відкриті онлайн-курси – підручники майбутнього? В Україні оголосили набір до 6 нових онлайн-курсів від провідних викладачі...

неділя, 28 лютого 2016 р.

Я сама блоггер: Как создать рубрики в блогах на Blogger

Я сама блоггер: Как создать рубрики в блогах на Blogger: В отличие от сайтов на других платформах, в Bloggere не предусмотрено изначально создание рубрик , что не очень удобно. Но, все-таки, во...

Я сама блоггер: Бесплатный информер "Фраза дня"

Я сама блоггер: Бесплатный информер "Фраза дня":  Мысли великих людей несут в себе глубокий философский смысл. Часто в одной фразе, в одном предложении выражено то, о чем люди размышляют...

ФІЛЬМИ ПРО ГОЛОДОМОР

"...Як Вітя помирав, я гарно пам’ятаю. 
Мама варила картоплю в чугунку, вже весна була. 
Така маленька картопля, тільки зав’язалась, мов голубине яйце.
 І вона вже майже закипіла, пінкою вже взялась. 
Вітя лежав і весь час казав: "Мамо, їсти хочу, мамо їсти хочу…"
ФІЛЬМ ПРО ГОЛОДОМОР
"Вона йому: Вітюша, зараз закипить, я принесу. Ще хвилинку..." Принесла, а він вже помер.. Мати все життя потім повторювала, як щоб я на дві хвилини раніше принесла, Вітя б жив..."
Документальний фільм "Жорна" присвячений подіям 1932-33 років у Харківській області. У стрічці говорять тільки старики – діти тих часів. Жодного голосу за кадром. Жодних коментарів, висновків. Жодної політики. Тільки спогади свідків та цитати з архівних документів.
Режисер і автор сценарію Анна Гін:
"Коротко: коли відкрили вільний доступ до архівів, я, як журналіст, полізла читати. Документи вразили. Накази, рознарядки, описи. Харківська область. Тут, навколо. Поруч. Сотні свідчень про злочини. Тисячі людських життів.
Далі було усе логічно і очевидно. Треба їхати. Шукати, знімати, записувати. Навіть якщо це 1925-й рік народження – можуть щось пам’ятати, розповісти... І ми поїхали".
Знімальна група проїхала три з половиною тисячі кілометрів, об’їхала усі 30 районів Харківської області, відзняла 17 годин відео. Слово "Голодомор" у фільмі не звучить жодного разу.



СТАЛІН ЯК ПУТІН. ГОЛОДОМОР – РЕАКЦІЯ НА МІЛЬЙОННИЙ СЕЛЯНСЬКИЙ «МАЙДАН» ПОЧАТКУ 1930-Х

Українське село стояло на порозі нової бурі. Другий масовий вихід із колективів зводив нанівець грандіозні сталінські плани. Побоюючись "втратити Україну" Сталін приймає рішення про розправу з бунтівниками на місці.

Прихильники "твердої руки", ностальгуючи за сталінським порядком, здебільшого сприймають тогочасне суспільне буття через бадьору картинку радянського агітпропу. Насправді, на початку 1930-х років становлення тоталітарної імперії опинилося перед загрозою.
На заваді амбітним планам Сталіна встала Україна.
Нині українці, орудуючи бруківкою і "коктейлями Молотова", зруйнували путінські стратегії нового "перевидання" Російської імперії. Тоді – озброєні палицями та обрізами українські селяни поставили під сумнів можливість успішного втілення сталінського імперського проекту.
Сталін спровокував грандіозний хаос і спалах насилля в Україні. Перш ніж комуністичному режиму вдалося упокорити край - козацька земля вибухнула повстанням.
 Зброя повстанців. З матеріалів карної справи "Партії вільного козацтва". Фото 1932 року
Усі фотоматеріали цієї публікації - з Архіву Служби безпеки України та виставки "Спротив геноциду", яка є спільним проектом Українського інституту національної пам'яті та ГДА СБУ 
Більшовицькою відповіддю на збурення українського села стала грандіозна за масштабами та цинізмом каральна акція.
Вочевидь, Україні, як європейській житниці, у сталінських модернізаційних планах відводилася особлива роль – від неї, як і сьогодні, залежав успіх усього неоімперського проекту.
І саме у цій ключовій для СРСР республіці після початку суцільної колективізації "щось пішло не так". Події в українському селі не лише ставили під сумнів результати колективізації - відбувалася стрімка делегітимізація державної влади. Такі насправді надвисокі ставки у цій грі зумовили неймовірну жорстокість фіналу.
"Майдан" 1930 року
Відповіддю на суцільну колективізацію, розкуркулення та закриття церков стали наймасовіші й найтриваліші селянські заворушення в Україні, що розпочалися у 20-х числах лютого.  
Особливого розмаху антиколгоспні виступи та антирадянські повстання набули на Східній Волині та Поділлі де повсталим селянам вдалося взяти під контроль навіть деякі райцентри.
ВІДЕО: «Історична правда з Вахтангом Кіпіані»
Першою піднялась прикордонна Шепетівська округа. На початку березня заступник голови ДПУ УСРР К. Карлсон повідомляє, що на ділянках Славутського та Ямпільського прикордонних загонів групи селян від 300 до 500 чоловік, озброєні палицями, вилами, сокирами, часом і вогнепальною зброєю, "не зважаючи на погрози застосування кулеметного вогню, нападають на прикордонників".
 Масові селянські протести 1930 року  
10 "рекордсменів": округи, де виступів було найбільше протягом одного тільки березня 1930 року:
 Шепетівська округа – 251; 
Тульчинська округа – 146; 
Бердичівська – 130; 
Прилуцька – 107; 
Шевченківська – 92; 
Дніпропетровська – 81; 
Вінницька – 68; 
Київська – 62; 
Проскурівська – 61; 
Білоцерківська – 60
У Теофіпольському районі звичайні заворушення переросли у повстанський рух. Селянські загони впродовж 3-4 днів кількісно зросли з 30 до 200–300 чоловік .
Згодом було захоплено районний центр Гриців. За визнанням голови ДПУ УСРР В.Балицького, радянському активу Шепетівщини вдалося втриматися лише в окремих селах .
Антирадянське селянське повстання охопило Любарський та Янушпільський райони сусідньої Бердичівської округи. Півтори тисячі селян захопили Любар, витіснивши з райцентру загін міліції.
Після ліквідації радянської влади у містечку, повстання перекинулось на навколишні села. Найбільшого розмаху воно набуло 3-5 березня, коли селяни заволодівши колгоспними кіньми й озброївшись вилами, мисливськими рушницями, обрізами та гвинтівками, стали вбивати комсомольців, партійців та сільський актив.
Лише у Любарському районі під час заворушень було ліквідовано 29 сільрад.

 Учасники підпільної групи у селі Макартетине Осівського району на Донеччині

У середині березня селянські заворушення і збройні виступи, охопили 16 округ прикордонної зони.
У Тульчинській, Могилівській та Вінницькій округах хвилювання охопили 343 сільради; в 73 селах було ліквідовано радянську владу, відбулося понад 80 збройних виступів [5].
У звільнених від радянської влади селах обирали старост. У Бершадському, Джулинському, Ольгопільському, Ободівському районах Тульчинської округи селяни виступали під самостійницькими гаслами, виконували національний гімн.
Кілька тисяч селян увійшли до районного центру Шаргород Могилівської округи і вчинили розправу над комуністами та місцевим активом [6]. Більшість колгоспів ліквідували.
Ситуацію у Тульчинській окрузі Сталін відстежував особисто. В листі до секретаря ЦК КП(б)У Станіслава Косіора від 19 березня головний чекіст республіки Всеволод Балицький пише: "Тепер тов. Леплевський передав мені, що Сталін пропонує прийняти більш рішучі заходи щодо Тульчинської округи, а також стосовно усіляких хвилювань, що знову виникають і вказав на те, щоб я не промови проголошував, а діяв рішучіше…" [7].
Один з організаторів Великого Голоду - секретар ЦК КП(б)У Станіслав Косіор 
25 березня нарком Робітничо-селянської інспекції СРСР  Григорій  Орджонікідзе описує ситуацію у Тульчинській, Шепетівській та Могилівській округах: "Повстання придушене силою, пущено у хід кулемети, а у деяких місцях гармати… У інших районах (Коростенському, Вінницькому, Криворізькому, Харківському, Мелітопольському такі ж бунти)" [8].
Водночас запалав повстаннями Південь. Керувати придушенням селянських заворушень на Одещині, що охопили Червоноповстанський, Фрідріх-Енгельсівський, Фрунзівський та Благоївський райони, прибув сам В. Балицький [9].
Повстання поступово охоплювали Схід, просуваючись до радянської столиці – Харкова.
Наприкінці лютого у селах Кругле, Коноплянівка та Дем’янівка Старобільської округи зорганізувався селянський загін з 150-200 чоловік. Повстанці виступили під гаслом: "Геть радянську владу, хай живе Народна Воля".
"Геть радянську владу!" Доповідна щодо справи Круглянського повстання у березні 1930 року
Другий аркуш доповідної записки щодо ситуації в селі Кругле 
Особливою гостротою відзначалися заворушення у Сумській окрузі. Збройним опором супроводжувалися масові селянські виступи і у низці сіл Тернівського району. Справжні бої з загонами міліції відбулися селах Дмитрівка та Суховерхівка та слободі Супрунівка.
Упродовж березня на Роменщині діяв селянський повстанський загін чисельністю до 20 чоловік, озброєних гвинтівками та дробовиками. Цей загін був пов’язаний з селянською повстанською організацією отамана Луки Клітки, що діяла території Роменської та Прилуцької округ під гаслами відновлення УНР. Збройні сутички з загонами ДПУ на Роменщині тривали до кінця липня.
Вже після повідомлення ДПУ про "заспокоєння практично по всій Україні", на початку квітня вибухає масштабне Павлоградське повстання на Дніпропетровщині, в результаті якого загинуло 30 представників радянської влади та активу [10].
Пік заворушень та збройних повстань припадає на березень 1930 р.
У березні 1930 р. в Україні відбулося 2945 масових селянських виступів з 6528 по СРСР (45%), при тому що в УСРР проживала лише п’ята частина населення СРСР.
Заворушення та повстання охопили усі округи УСРР включно із Молдавською автономією. Упродовж 1930 р. в Україні органами ДПУ було зафіксовано 4098 масових виступів [11].
У результаті безпрецедентного селянського опору суцільна колективізація в УСРР була зірвана, станом на 20 вересня 1930 р. у колгоспах лишалося 26,6% господарств [12].  
Проте для українського села ця перемога стала пірровою (до 150 тис. депортованих "куркулів" [13] та понад 170 тис. засуджених за "злочини на селі" [14]).
Після таких втрат, повторення ситуації початку 1930 р. у майбутньому видавалося малоймовірним.

1931 рік. Компроміс із дияволом
Тимчасовим згасанням протестного потенціалу в Україні вміло скористалося більшовицьке керівництво. Врахувавши невдалий досвід колективізації перших місяців 1930 р., було перенесено основний тягар оподаткування на одноосібників з одночасним наданням пільг колгоспникам.
Більшість українських селян приймає нав’язану Сталіном гру – починається повернення до колективів.
 Розкуркулені. Село Удачне на Донеччині поч. 1930-х років
Зрозуміло, що про продуктивну самовіддану працю у створених у такий спосіб господарствах не йшлося. Але владі вдалося вгамувати революційний запал і нав’язати свої правила гри - у 1931 р. кількість масових заворушень в Україні знижується до 319 упродовж року [15].
З огляду на невдалі спроби широкомасштабних збройних виступів, найнепримиренніші обирають нову тактику збройної боротьби - значного поширення набувають невеликі мобільні диверсійні загони, т. зв. куркульські банди.
ДПУ повідомляла про діяльність в Україні впродовж 1931 р. 288 таких загонів, 28 з яких виступали під політичними гаслами [16].
 З доповіді голови ДПУ Всеволода Балицького, квітень 1930 року:" Встановлено, що на чолі банди були колишні білі офіцери і куркулі, які намагалися підняти загальне повстання під гаслами боротьби за незалежність України". 
Селянство розглядало вступ до колгоспів як своєрідний маневр для втечі від репресій, адже усі, хто чинив опір колективізації, зараховувалися до "куркульства" (в ході другої хвилі розкуркулення 1931 р. за межі України було вислано понад 130 тис. селян) [17].
Проте, колективи виявилися не вільною від репресій соціалістичною територією, а сталінськими таборами праці. Усіх, хто потрапив до цієї пастки, у випадку відмови грати за більшовицькими правилами, чекала жорстока розправа.
рік
масові виступи
кількість учасників
терористичні акти
1928
понад 150
близько 40 тис.
понад 400
1929
близько 150
близько 40 тис.
1437
1930
4098
понад 1 млн.
2779
1931
319
понад 75 тис.
1354
1932
923 станом на 15 липня
понад 220 тис.
понад 1000
1932 рік. Загроза нового "Майдану"
Вже навесні 1932 р., коли у колективізованих селах розпочинається голод, сподівання селян на те, що у колективах можна вберегтися від хлібозаготівельного та податкового терору остаточно розвіюються.
Кількість масових селянських заворушень в Україні у 1932 р. знову йде по висхідній: у січні – 35, лютому – 33, березні – 152, квітні – 282, а за першу половину травня вже 166 [18].
Антиколгоспний рух у 1932 р. в Україні знову набуває безпрецедентних розмахів серед усіх регіонів СРСР. Від початку 1932 р. до 15 липня в УСРР органи ДПУ фіксують 923 масові селянські виступи (з 1630 по СРСР), що становило 56,62% по Союзу [19].
Українське село стояло на порозі нової бурі. Другий масовий вихід із колективів зводив нанівець грандіозні сталінські плани.
Радянське керівництво збагнуло, що навіть вражаючі за масштабами депортації, не принесли бажаного результату. Тому, побоюючись "втратити Україну" Сталін приймає рішення про розправу з бунтівниками на місці, тим більше, що механізм такої колективної страти був відпрацьований у 1920-х роках.  
Замість переміщення великих груп населення на значні відстані, більшовики перетворюють на табір практично всю території УСРР.
 Уповноважений Арбузинського РПК Гєков і його бригада під час хлібозаготівель в селі Ново-Красне Арбузинського району (нині - Миколаївська область).  Фото листопада-грудня 1932 року
Про безперспективність компромісу з імперією промовисто свідчить той факт, що жертвами пацифікації голодом стали мільйони почасти лояльних  до влади українських селян вже об’єднаних у колективах.
Попри те, що українцям у 1930-х, навіть ціною мільйонних жертв, не вдалося спинити просування сталінської тоталітарної імперії, її остаточне становлення було суттєво загальмоване – внутрішній опір суспільства стримував зовнішню експансію.
Найбільша українська трагедія ХХ сторіччя мусить застерегти нас сьогодні від ілюзій щодо можливих поступок імперії. Імперія злопам’ятна, вона не пробачає участі у "Майданах", вона жорстоко розправляється навіть за співчуття до них, вона немилосердна навіть до байдужих, хто стояв поруч і просто спостерігав.
Читайте також: 
Посилання:
1. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3191. – Арк. 37.
2. ДАХО. – Ф. П-458. – Оп. 1. – Спр. 326. – Арк. 8.
3. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3184. – Арк. 95.
4. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3191. – Арк. 41.
5. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3154. – Арк. 11.
6. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3184. – Арк. 62, 64.
7. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3154. – Арк. 11.
8. Васильєв В. Перша хвиля суцільної колективізації і українське селянство / В. Васильєв // Васильєв В., Віола Л. Колективізація і селянський опір на Україні (листопад 1919 – березень 1930 рр.). – Вінниця, 1997. – С. 233.
9. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3154. – Арк. 30–31.
10. Даниленко В.М. Антирадянське повстання селян в Україні напередодні голодомору / В.М. Даниленко // Павлоградське повстання 1930 р.: Документи і матеріали / Упоряд. В. М. Даниленко. – К., 2009. – С. 13–27.
11. Трагедия советской деревни. Коллективизация и раскулачивание. Документы и материалы. 1927 – 1939: в 5 т. – М., 2000. – Т. 2. – С. 791.
12. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 3153. – Арк. 72.
13. Советская деревня глазами ВЧК–ОГПУ–НКВД. 1918 – 1939. Документы и материалы: в 4 т. – М., 2003. – Т. 3. – Кн. 1. – С. 546 – С. 533.
14. ЦДАГОУ. – Ф. 1. – Оп. 20. – Спр. 6390. – Арк. 135.
15. Трагедия советской деревни. Коллективизация и раскулачивание. Документы и материалы. 1927 – 1939: в 5 т. – М., 2001. – Т. 3. – С. 350.
16. ГДА СБУ. – Ф. 16. – Оп. 27 (1951 р.). – Спр. 4. – Арк. 8.
17. Советская деревня глазами ВЧК–ОГПУ–НКВД. 1918 – 1939. Документы и материалы: в 4 т. – М., 2003. – Т. 3. – Кн. 1. – С. 708, 710, 711.
18. Советская деревня глазами ВЧК–ОГПУ–НКВД. 1918 – 1939. Документы и материалы: в 4 т. – М., 2005. – Т. 3. – Кн. 2. – С. 109.
19. Трагедия советской деревни. Коллективизация и раскулачивание. Документы и материалы. 1927 – 1939: в 5 т. – М., 2001. – Т. 3. – С. 441.
Богдан Патриляк,історик. 


Відеозаписи уроків переможців Всеукраїнського конкурсу "Учитель року-2015" | Історія-мова.інфо

Відеозаписи уроків переможців Всеукраїнського конкурсу "Учитель року-2015" | Історія-мова.інфо

субота, 27 лютого 2016 р.

Іван Кожедуб

Іван Кожедуб

Символы Запорожья. Человек-легенда: Леонид Жаботинский эфир 22.02.2016

Світ слова: Українські скоромовки для тренування дикції

Світ слова: Українські скоромовки для тренування дикції

«Він помер з журби, від неспроможності зарадити Україні»

 monastyr
За часів радянщини у Харлампієвському монастирі була колонія суворого режиму: башти знесли, у бані прилаштували бак для води, могили зацементували, розписи пообдирали.
Отака доля українського державника Івана Скоропадського
ДЖЕРЕЛО: http://uahistory.com/topics/famous_people/3950#prettyPhoto

ІМЕНИНИ. 27 лютого

Iменини

Михайло (iменини)

Сьогоднi 
Ім`я Михайло, досить поширене і стрімко набираюче популярність в сучасному суспільстві, прийшло до нас із давньоєврейської мови. У перекладі воно означає "рівний Богу", "богоподібний".
З дитинства...

Юрій (iменини)

Сьогоднi 
Ім`я Юрій прийшло до нас із глибини століть. Основною версією його походження вважається та, що Юрій є слов`янською формою давньогрецького імені Георгій. В перекладі ім`я Юрій означає "творець",...

Кирило (iменини)

Сьогоднi 
У перекладі з грецької Кирило означає "маленький пан". Це ім`я стає дуже популярним, хоча раніше його можна було зустріти дуже рідко.
У дитинстві Кирюша хоче знати все. Він постійно щось запитує,...

Костянтин (iменини)

Сьогоднi 
Ім`я Костянтин латинського походження, похідне від слів "постійний", "твердий". Історія імені налічує багато століть, може бути, саме тому у представників цього імені багато святих покровителів....

Цього дня...

25 лютого

Народилася Леся Українка (Лариса Петрівна Косач-Квітка)
(1871, м.Новоград-Волинський Житомирська область - 1913) - українська письменниця, перекладач, культурний діяч. Автор численних віршів, драм «Камінний господар», «Лісова пісня».
Хотіла б я піснею стати У сюю хвилину ясну, Щоб вільно по світі літати, Щоб вітер розносив луну. Щоб геть аж під яснії зорі Полинути співом дзвінким, Упасти на хвилі прозорі, Буяти над морем хибким. (Леся Українка)

Народився Лесь Курбас
(1887, м. Самбір Львівська область - 1937) - український режисер, актор, теоретик театру, драматург, публіцист, перекладач. Засновник театру «Березіль».

Народився Павло Вірський
(1905, м.Одеса – 1975) – український танцівник і хореограф. Художній керівник Ансамблю танцю УРСР (1955 – 1975), який з 1977 року носить його ім’я.
26 лютого

Народився Георгій Нарбут
(1886, с.Нарбутівка Сумська область - 1920) – визначний український художник-графік. Автор славнозвісної ілюстрації до «Енеїди», графічної серії «Українська абетка», ескізів українських грошових знаків, цінних паперів, поштових марок, військових мундирів Української армії, нової української геральдики.
«Цю романтичну любов до українського минулого було ясно помітно і у Георгія Івановича: нею віяло і від усієї його лагідної постаті в українськім жупані, підперезанім слуцьким поясом, і від його творів, як, наприклад, прекрасний «Еней», як проекти форми одежі для урядовців, оздоби книжок і т. ін.» (Данило Щербаківський)

Народився Микола Тимків
(1909, м. Косів - 1985), народний майстер. Автор понад 1200 творів декоративно-прикладного мистецтва, серед яких декоративні тарілки, скриньки, меблі тощо, зроблені плоскорізьбою, інкрустацією й інтарсією.
27 лютого

День пам’яті Івана Богуна
(бл. 1618, с.Брацлав Вінницька область – 27.02.1664) - український військовий і державний діяч, козацький полководець.
«Богун був тим героєм, якого неспокійний дух живе і досі і пекучим вогнем вривається в душу молоді. Він був найяскравішим представником типу тогочасних українців, що зі сміхом зустрічали небезпеку, не розв'язували вузли, а розрубували їх, не жебрали, а здобували, що вважали потрібним здобути…» (Олена Теліга)

Народився Володимир Філатов
(1875, с.Михайлівка, Росія – 1956) - видатний медик, засновник офтальмологічної школи в Україні, запропонував власні методи лікування в офтальмології, винайшов багато оригінальних офтальмологічних інструментів.

Народився Петро Нестеров
(1887, м. Нижній Новгород, Росія - 1914) - російський льотчик, член Київського товариства повітроплавання, автор так званої "петлі Нестерова". Похований у Києві на Аскольдовій могилі.
28 лютого

Народився Памфіл Юркевич
(1826,с .Ліпляве Черкаська область – 1874) – український філософ і педагог. Автор «філософії серця» - вчення про людину як вільну, індивідуальну, конкретну й відповідальну істоту.
«…Розум править, кермує, панує, але серце породжує. Із глибини духа породжується любов». (Памфіл Юркевич)

Народився Сергій Борткевич
(1887, с.Артемівка Харківсьа область – 1952) – український композитор, піаніст та педагог.

Народився Степан Турчак
(1938, с.Мацьковичі, Польща -1988) - український диригент. Перший постановник творів українських композиторів, зокрема опер «Мамаї» і «Ярослав Мудрий», балетів «Камінний господар» і «Ольга».
29 лютого

Народився Юрій Богатіков
(1932, м. Єнакієво Донецької обл. - 2002) - український співак. Працював у Харківській, Луганській і Кримській філармоніях.
До сонця хилиться чолом планета білосніжна. На бруньці лускає шолом і серце березніє (Петро Перебийніс)

Касяна
Якщо на Касянів день багато снігу, то буде велика повінь.

100-річчя від дня народження Якова Цегляра (Ціглера)
(1912, м. Київ - 2008) - українського композитора, автора оперет "Бажаю щастя", "Гість із Відня", "Дівчина і море", "Щасливий долі поворот", ораторії "Єврейська трагедія", опери-трагедії "Праведник", мюзиклів, пісень.

28 лютого: це цікаво знати


28 Лютого 2015 о 00:06
photo.vita.ua
Живемо в дуже густому розчині хамства, скоро випадемо в кристал.
  Ліна Костенко, «Записки українського самашедшого»

За церковним календарем 28 лютого вшановують святого апостола Онисима, преподобного Пафнутія-затворника Печерського, преподобного Євсевія-пустельника Сирійського і Далматську ікону Божої Матері.
У народі спостерігали: якщо у цей день добре танув сніг, то сінокіс обіцяв бути хорошим. У давнину говорили, що 28 лютого зима з весною починають боротьбу: «Кому йти вперед, а кому назад повертатись». Ще говорили: «Як у лютому аукнеться, так восени відгукнеться» — по погоді цього дня могли судити про погоду наступної осені.
Іменинниками 28 лютого є:
Онисим, Овсій, Євфросинія, Опанас, Парфутій

28 лютого народились:
1826 — Памфіл Юркевич, український філософ і педагог. Автор «філософії серця» — вчення про людину як вільну, індивідуальну, конкретну й відповідальну істоту.
«…Розум править, кермує, панує, але серце породжує. Із глибини духа породжується любов». (Памфіл Юркевич)

1887 — Сергій Борткевич, український композитор, піаніст та педагог.
1938 – Степан Турчак, український диригент. Перший постановник творів українських композиторів, зокрема опер «Мамаї» і «Ярослав Мудрий», балетів «Камінний господар» і «Ольга».
28 лютого в історії:
1654 — польський король Ян II Казимир своїм універсалом закликав запорозьких козаків зберігати вірність Речі Посполитій.
1720 — За указом Петра I були засновані державні колегії для упорядкування діловодства в усіх закладах Росії.
1732 — У Петербурзі відкрився Кадетський корпус — перший у Росії військовий (сухопутний) навчальний заклад. Учні Кадетського корпусу, носили військову форму і проходили строєве навчання. Кілька козацьких Кадетських корпусів утримувались на кошти видані із військових капіталів; вони були доступні для дітей всіх козаків, але першість при зарахуванні надавалась дітям офіцерів, чиновників і дворян.
1921 — У Кронштадті почалось збройне повстання гарнізону воєнних моряків, які вимагали ліквідації більшовицької диктатури, відновлення основних демократичних свобод і виступили під гаслами «Ради без комуністів», «Влада радам, а не комуністам». Викликане невдоволенням більшовицькою політикою «воєнного комунізму», повстання було підтримане екіпажами багатьох військових кораблів, але в березні було жорстоко придушене військами Червоної армії.
1922 — Великобританія в односторонньому порядку визнала незалежність Єгипту. Єгипетський султан прийняв титул короля під іменем Фуад I.
1935 — Винахід нейлону.
1940 — радянський льотчик-випробувач Володимир Павлович Федоров здійснив перший у світі політ на ракетопланері з рідинно-реактивним двигуном.
1984 — Майкл Джексон виграв майже всі нагороди «Греммі» — вісім, чим установив своєрідний досі неперевершений рекорд.
Джерело: «Рідна країна» http://ridna.ua/2015/02/28-lyutoho-tse-tsikavo-znaty-2/

В ЮНЕСКО відмовилися визнавати Херсонес російським

Організація Об'єднаних Націй з питань освіти, науки й культури (ЮНЕСКО) не визнає, що музей-заповідник "Херсонес Таврійський" у Севастополі перебуває у відповідальності РФ. "Жодні російські закони там не діють".
На перших зразках гривневих банкнот (1992-96) було зображено саме Херсонес - як місце, звідки почалася історія Києва та русько-української спільноти

27 лютого в історії

280 - народився Константин I Великий, римський імператор у 306-337 рр., який перевів столицю в Константинополь. Перший християнин на троні, а також православний святий, іменований рівноапостольним
425 - засновано університет у Константинополі (т. зв. Магнаурська школа)
1594 - коронація Генріха IV як короля Франції, першого з династії Бурбонів.
Для того, щоб нейтралізувати суперників, 1593 р. Генріх Наваррський прийняв католицизм (із цього приводу йому приписується вислів "Париж вартий меси")

1813 - підписано Калішський союзний трактат між Росією і Пруссією проти Наполеона
1825 - у Росії опублікована перша глава "Євгенія Онєгіна" Олександра Пушкіна
1827 - у Новому Орлеані вперше відзначили "Жирний вівторок" (тепер традиційний карнавал "Mardi Gras")
1831 - народився Микола Ге, російський художник
1844 - проголошена незалежність Домініканської Республіки (від Гаїті)
1873 - народився Енріко Карузо, визначний італійський оперний співак (тенор)
1875 - народився Володимир Філатов, визначний радянський, російський та український офтальмолог
1887 - народився Петро Нестеров, російський авіатор, основоположник вищого пілотажу.
На честь Нестерова у 1951-1992 рр. називалося місто Жовка на Львівщині, де Нестеров загинув 1914 р. у повітряному бою з австрійцями

Могила Нестерова на Лук'янівському цвинтарі в Києві
1891 - народився Девід Сарнофф (Давид Сарнов), інженер-електротехнік єврейського походження родом із Білорусі, американський піонер радіо- і телемовлення
1899 - народився Семен Руднєв, один з організаторів і керівників червоного партизанського руху в Україні часів ІІ Світової війни, Герой Радянського Союзу
1901 - народився Михайло Гришко, український співак (баритон), народний артист СРСР
1902 - народився Джон Стейнбек, американський письменник
1913 - народився Ірвін Шоу, американський письменник
1900 - створено футбольний клуб "Баварія" (Мюнхен)
1900 - у Лондоні на конференції профспілок і соціалістів ухвалено створитиЛейбористську партію Великої Британії
1900 - американський учений Фелікс Гоффман, який працював у лабораторії компанії "Bayer", уперше штучно отримав ацетилсаліцилову кислоту. Згодом ліки отримали назву"аспірин"
1922 - Верховний Суд США одностайно підтримав 19-ту поправку до Конституції, що гарантувала жінкам право брати участь у виборах
1932 - в Україні створені Київська, Вінницька, Дніпропетровська, Одеська й Харківська області
1932 - англійський фізик Джеймс Чедвік відкрив нейтрон - нейтральну елементарну частинку
1933 - підпал Рейхстагу в Берліні.
Нацисти назвали винуватцями цієї провокації комуністів і розгорнули репресії проти своїх політичних супротивників

1942 - масові розстріли в Бабиному Яру німецькими окупантами членів українського націоналістичного підпілля
1943 - прийнято постанову про поновлення роботи шкіл у регіонах України, звільнених від фашистів
1943 - уродженець Дніпропетровська Олександр Матросов закрив своїм тілом амбразуру німецького дзоту під час бою біля села Чернушки у Псковській області
1952 - ООН уперше провела засідання в новій штаб-квартирі в Нью-Йорку
1954 - у пресі надруковано указ президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу Української РСР
1957 - лідер комуністичного Китаю Мао Цзедун у своїй промові висунув гасло "Хай розквітають сто квітів", що дозволило існування різних течій у мистецтві й літературі та уможливило "культурну революцію" в КНР
1960 - на Олімпійських іграх у Скво-Веллі хокеїсти США обіграли збірну СРСР з рахунком 3:2. 
Ця перша в історії взаємних зустрічей перемога американців, які раніше обіграли іншого фаворита - збірну Канади, вивела команду господарів у чемпіони

1965 - відбувся політ першого у світі широкофюзеляжного транспортного літака Ан-22, створеного в київському КБ ім. Антонова
1973 - початок найбільшого в сучасній історії США виступу індіанців за свої права. 
Нащадки корінних жителів Америки захопили селище Вундід-Ні в резервації Пайн-Рідж і два з половиною місяця витримували збройну облогу влади

1974 - у Нью-Йорку мільйонним тиражем вийшов перший номер щотижневого журналу"People", що розповідає про життя зірок шоу-бізнесу
1988 - першою негритянкою, що виграла медаль зимової Олімпіади, стала американка Дебі Томас. 
Вона посіла в Калгарі третє місце у змаганнях фігуристок-одиночниць (перемогла Катаріна Вітт з НДР)

1988 - у результаті погрому в місті Сумгаїт (Азербайджан) загинули 26 вірменів і шестеро азербайджанців
1990 - Верховна Рада Радянського Союзу запровадила нову посаду - президент СРСР.
Михайло Горбачов заступить на цю посаду 15 березня

2000 - у Москві в Державному кремлівському палаці створено попередника нині панівної партії "Єдина Росія" - загальноросійський політичний громадський рух "Єдінство" на чолі з Сергієм Шойгу
Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)