Гасло або вітання "Слава Україні!" давнє, це гасло використовував в своїх віршах Тарас Григорович Шевченко. У своєму вірші «До Основ'яненка» в 1839 році, Тарас Шевченко писав:
Слава не поляже;
Не поляже, а розкаже,
Що діялось в світі,
Чия правда, чия кривда
І чиї ми діти.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине...
От де, люди, наша слава,
Слава України!
Гасло "Слава Україні!" як ми бачимо і читаємо, використовували і за часів Шевченка. Найбільш поширене гасло "Слава Україні!" почали використовувати за часів Української Народної Республіки. Дяченко Петро Гаврилович, командир 1-го кінного полку чорних запорожців (підрозділ існував в 1918-1920 роках), згадує, що привітанням в них були слова «Слава Україні! - Козакам Слава! »
Контр - адмірал УНР Святослав Шрамченко в своїх історичних описах «Лінійний корабель-дредноут Чорноморського флоту" Воля "» згадує:
Як тільки «Воля» стала в північній бухті, на призначену для неї бочку, до неї підійшли на катері члени Української Головної Ради і піднялися на борт корабля. На кораблі вже стояла частина екіпажу з тим жовто-синім прапором на правому фланзі і ось тут голова Української Чорноморської Ради. професор. В. М. Лащенко виголосив своє історичне для українського флоту вірш «Золото сині прапори». На це віршоване привітання матроси відповіли гучним "Слава", "Слава Україні!".
Генерал УНР, Всеволод Петрів, згадує, що під час правління гетьмана Скоропадського гасло звучало так: «Йшлося насамперед про Сердюк, добре марширували, голосно вигукували "Слава Україні, Гетьману Слава".
Письменник Юрій Горліс-Горський, в своєму романі «Холодний Яр» описав події 1918-1922 років в Центральній Україні.
«Село має звичайний мирний вигляд, але група парубків, що йшла по вулиці, і співаючи «Серед степу на просторі» — озброєна. У всіх рушниці, у декого шаблі і револьвери, у одного шабля старовинна, оправлена в срібло.
Під'їжджаю до них:
— Добридень хлопці!
— Слава Україні! — відповідає декілька голосів.
Це мене трохи змішало. Я не знав, що у холодноярців заведено замість «Здоров» вітатися «Слава Україні», а відповідається — «Україні слава».
Така от історія гасла Слава Україні, щодо української пісні Слава Україні, то її автором і виконавцем є Орест Лютий. Бажаю приємного прослуховування.
Джерело: https://www.pisna.online/sluhati-skachati-pisnyu-slava-ukray
Немає коментарів:
Дописати коментар